Informace pro rodiče

Omlouvání dětí

Prosíme Vás o omlouvání dětí nejpozději do 8.00 hod. pouze formou SMS na telefonním čísle 722 445 080 (v případě předem plánované absence můžete samozřejmě omluvit dítě osobně u jeho paní učitelky). Děkujeme!

Co potřebuje vaše dítě v mateřské škole

plastový hrneček na pití během dne
bačkorky
pyžamo
hrací oblečení do třídy
hrací oblečení na školní zahradu
náhradní oblečení
papírové kapesníky (v krabičce)
Prosíme o to, aby děti měly skutečně vše podepsané!!!

I když si děti své věci již poznají, přesto často řešíme, že jiné dítě má věc totožnou (a i ve stejné velikosti).

Rodičům nově příchozích dětí doporučujeme následujících 10 rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do školky:
Desatero pro rodiče před nástupem dítěte do školky

Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod. 
Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek).
Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane.  Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte –  dítě může jít jen na dvě hodiny apod. 
Autorka: PhDr. Simona Hoskovcová

Inspirace pro Vás


Milí rodiče všech dětí,

máme pro Vás pár tipů, kde na internetu hledat nepřeberné množství materiálů a nejrůznější inspiraci, co s dětmi dělat, tvořit, vyrábět, jak je všestranně rozvíjet: 

1) Mnoho pracovních listů, básniček, informací, logopedických říkanek a všecho dalšího naleznete zde:

https://www.predskolaci.cz/

2) Další pracovní listy a nepřeberné množství inspirace k tvoření naleznete na stránkách Pinterest.com (je nutná registrace, která je však zdarma a opravdu stojí za to!)

https://cz.pinterest.com/

3) Různá online cvičení naleznete také např. na stránkách skolakov.eu - v záložce ČESKÝ JAZYK/MATEMATIKA 1. TŘÍDA - cvíčení vhodná i pro děti předškolního věku:

https://skolakov.eu/cesky-jazyk-1-trida/zrakove-vnimani

https://skolakov.eu/cesky-jazyk-1-trida/zrakova-pamet

https://skolakov.eu/cesky-jazyk-1-trida/sluchove-vnimani

https://skolakov.eu/matematika-1-trida/mnozstvi-a-porovnavani

https://skolakov.eu/matematika-1-trida/trideni-a-razeni

https://skolakov.eu/matematika-1-trida/prostorova-orientace

4) Zábavná vzdělávací videa naleznete na stránkách ČT EDU:

https://edu.ceskatelevize.cz/stupen-vzdelani/predskolni

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Mateřská škola, Český Krumlov, Za Nádražím 223

Zelená třída Modrá třída Žlutá třída Červená třída Mateřská škola Za nádražím Aktuality